Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Rīcība: reaģējiet uz sava ķermeņa signāliem

Pasākumi, ko varat veikt: reaģējiet uz sava ķermeņa signāliem

Uzturs

Ir svarīgi ievērot pareizus ēšanas un dzeršanas paradumus. Bet nav nevienas konkrētas diētas, kas spētu mazināt tādu vairogdziedzera slimību ietekmi kā Hašimoto slimība, Greivsa slimība vai citas vairogdziedzera saslimšanas. Būtiska nozīme ir mikroelementiem, piemēram, jodam un selēnam. 

Laboratoriskie izmeklējumi

Lai pareizi diagnosticētu vairogdziedzera problēmas un slimības, bieži vien jānosaka vairogdziedzera hormonu līmenis asinīs. Tam nepieciešams venozo asiņu paraugs, ko var paņemt ārsta praksē vai uzreiz laboratorijā. 

Ārsti

Pacientam ir jāatrod ārsts, kurš ir zinošs vairogdziedzera veselības jomā. Vairogdziedzera slimības var palīdzēt diagnosticēt dažādi ārsti: ģimenes ārsts, internists, endokrinologs un kodolmedicīnas speciālists.

Pieejamās ārstēšanas iespējas

Jods

Noteiktos gadījumos var būt papildus jālieto mikroelementi, piemēram, jods vai selēns.  

Vairogdziedzera hormoni

Cilvēka vairogdziedzera hormonus T3 (trijodtironīnu) un T4 (levotiroksīnu) ir iespējams sintezēt, un tie ir pieejami tablešu, pilienu un kapsulu veidā. Ārsti tos bieži izraksta konkrētu vairogdziedzera slimību vai stāvokļu gadījumā.  

Tireostatiskie līdzekļi

Tireostatiskos līdzekļus ārsts izraksta, kad nepieciešams iegrožot pārmērīgu vairogdziedzera aktivitāti, lai mazinātu pastiprinātu vairogdziedzera hormonu veidošanos. 

Radiojoda terapija

Radiojoda terapijas laikā vairogdziedzeri ārstē ar radioaktīvo jodu. To var izmantot, kad vairogdziedzeris izdala pārāk daudz hormonu, pat neraugoties uz medikamentozu ārstēšanu.  

Ķirurģiskā operācija

Ķirurģisku operāciju var apsvērt Greivsa slimības gadījumā, lai izgrieztu vairogdziedzera audus vai samazinātu to daudzumu. Var operēt arī vairogdziedzera mezglus, galvenokārt tad, ja ir aizdomas par ļaundabīgu šūnu koncentrāciju tajos. 

Citas medicīniskās ārstēšanas iespējas

Vairogdziedzera problēmas vai slimības var nelabvēlīgi iespaidot citas ķermeņa funkcijas, piemēram, sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Ārsts var to ārstēt, lai atvieglotu vairogdziedzera hormonu ierosinātos simptomus.  

SVARĪGI!
Šī informācija nav paredzēta pašdiagnostikai. Lai noskaidrotu diagnozi, iesakām konsultēties ar ārstu.

Tikai ārsta veiktā individuālā izmeklēšanā iespējams noteikt pareizo diagnozi un pieņemt lēmumu par atbilstošo ārstēšanu.

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.