Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Laboratoriskie izmeklējumi

Asins analīze

Ģimenes ārsts var pamanīt pirmās vairogdziedzera slimības pazīmes: izmainītus rādītājus regulārajās asins analīzēs, vizuālas kakla izmaiņas vai attiecīgas pacienta sūdzības.  

Laboratorisko izmeklējumu dati var sniegt norādes par vairogdziedzera darbību — vai vairogdziedzera hormoni veidojas pārāk daudz vai pārāk maz. Bet vairogdziedzera mezglu vai pat vairogdziedzera karcinomas gadījumā asins analīzes nereti ir normālas. 

Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt arī vairogdziedzera struktūru. Vai dziedzeris ir pārāk liels vai pārāk mazs? Vai tam ir mezgli? Vai audiem ir iekaisuma pazīmes? Lai padziļināti izpētītu vairogdziedzera audu struktūru, parasti veic ultrasonogrāfiju. Ar asins analīzēm vien nepietiek, lai skaidri noteiktu diagnozi. 

Ārsts laboratorijā pēta, vai asins paraugam ir pārbaudīti visi vajadzīgie parametri. Viņš sagatavo rezultātu pārskatu ārstam, kurš pieprasīja analīzi.
Ārsts laboratorijā pēta, vai asins paraugam ir pārbaudīti visi vajadzīgie parametri. Viņš sagatavo rezultātu pārskatu ārstam, kurš pieprasīja analīzi.

Kas notiek laboratorijā, kad asins paraugi ir paņemti un nosūtīti uz analīzēm? 

Galvenie parametri: Tireotropais hormons (TSH).  

Labākais veids, kā sākotnēji pārbaudīt vairogdziedzera darbību, ir izmērīt TSH līmeni asinīs. 

Tireotropais jeb tireoīdstimulējošais hormons, saukts arī par tireotropīnu vai TSH, veidojas hipofīzē (galvas smadzenēs) un kontrolē vairogdziedzera aktivitāti. Šis parametrs palīdz agrīnā stadijā konstatēt nepareizu vairogdziedzera sistēmas darbību un to, vai problēmu izraisa pats vairogdziedzeris vai hipofīze kā to kontrolējošais orgāns. Augsts TSH līmenis liecina, ka vairogdziedzeris neražo pietiekami daudz hormonu (primārā hipotireoze). Pretējā gadījumā TSH līmenis ir zems, un tas parasti nozīmē, ka vairogdziedzeris ražo pārāk daudz hormonu (hipertireoze). Reizēm zemu TSH līmeni var izraisīt hipofīzes patoloģijas, kas neļauj hipofīzei ražot pietiekamu TSH daudzumu, lai stimulētu vairogdziedzeri (sekundārā hipotireoze). Veseliem cilvēkiem normāls TSH līmenis parasti norāda uz pareizu vairogdziedzera darbību. 

T3/T4 vērtības mēra kā asinīs brīvi cirkulējošo hormonu līmeni.
Šie dati palīdz noteikt, vai jau ir kādas hipertireozes vai hipotireozes izpausmes.

Antivielu līmenis (piemēram, TRAK un TPO). Šīs antivielas cirkulē asinīs, un to līmenis palīdz diagnosticēt konkrētas vairogdziedzera slimības, piemēram, Bāzedova slimību (TRAK) vai Hašimoto tireoidītu (TPO). Arī veseliem cilvēkiem antivielu līmenis var būt paaugstināts. Tāpēc jāizmanto visaptverošs laboratorisko parametru pārskats. 

Tireotropīna atbrīvotājhormons (TRH).

Tā ir atsevišķa analīze, kurā izmeklē, kā funkcionē viss regulācijas process starp galvas smadzenēm, hipofīzi un vairogdziedzeri. TRH veidojas smadzenēs un iedarbojas uz hipofīzi, kura savukārt kontrolē vairogdziedzeri. Veicot mākslīga TRH infūzijas, iespējams manipulēt ar TSH līmeni asinīs, un atkarībā no reakcijas uz TSH līmeni var konstatēt citas slimības, kas saistītas ar visu vairogdziedzera sistēmu. Šos asins parametrus var izmeklēt tikai laboratorijā. Bet tikai speciālists spēs no visiem laboratorijas datiem izveidot kopainu. Pirms datu interpretēšanas jāņem vērā asins parametru variācijas, ko var iespaidot konkrēti apstākļi (piemēram, grūtniecība) vai noteikti pretsāpju līdzekļi, kortizoni vai hormonālās kontracepcijas tabletes. Tas jāpiemin un jāapspriež sarunā ar ārstu, kuram pieejami laboratorisko analīžu dati. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.