Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vairogdziedzera vēzis

Vairogdziedzera vēzis — nekontrolēta vairogdziedzera šūnu izplatīšanās

Mezgli vairogdziedzerī ir ļoti bieži sastopami.  

Vairogdziedzera vēzis ir salīdzinoši rets. Mazāk nekā 1% mezglu var būt ļaundabīgi. 

Ir svarīgi vēzis diagnosticēt agrīni. Jo agrāk to atklāj un ķirurģiski izgriež, jo labākas ir izredzes.  

Diemžēl vairogdziedzera vēzim agrīnā stadijā nav nekādu simptomu. Tikai tad, kad audzējs ir sasniedzis noteiktu izmēru, tas kļūst traucējošs un sāpīgs. Tas ir pēdējais brīdis to diagnosticēt. Strauja audu augšana jau var liecināt par ļaundabīgu procesu. 

Pieredzējis ārsts var noskaidrot audu stāvokli un riska līmeni, izmantojot dažādas diagnostikas metodes: ultrasonogrāfiju, asins analīzes un scintigrāfiju. 

Detalizētākai izpētei var veikt vēl citus izmeklējumus, piemēram, punkciju ar adatu, lai paņemtu mezgla paraugu. Galīgo slēdzienu var sniegt speciālists, bet, lai to izdarītu, audi ir ķirurģiski jāizgriež un rūpīgi jāanalizē. 

Samērā tumšais attēls asociējas ar dramatisko situāciju, kad diagnosticēts vairogdziedzera vēzis. Ir redzams, ka vairogdziedzerī izplatās sveši audi, kurus pēc atbilstošas analīzes ir ķirurģiski jāizgriež.
Samērā tumšais attēls asociējas ar dramatisko situāciju, kad diagnosticēts vairogdziedzera vēzis. Ir redzams, ka vairogdziedzerī izplatās sveši audi, kurus pēc atbilstošas analīzes ir ķirurģiski jāizgriež.

Kas vispār ir vēzis? Medicīnas speciālisti ar vārdu “vēzis” saprot nekontrolētu šūnu augšanu. Ik dienu cilvēka ķermenī atjaunojas miljards šūnu, un tikai ļoti retos gadījumos kaut viena šūna aug nekontrolēti. Ja imūnsistēma ir vesela, tā parasti konstatē šo deģeneratīvo šūnu un iznīcina to. Bet dažkārt šādas ģenētiski izmainītas šūnas spēj dalīties. Šūnām turpinot dalīties, audzējs spēj augt. Audzējs var būt ļaundabīgs vai labdabīgs. Ļaundabīgi audzēji nemitīgi vairojas un var iekļūt citās šūnās, tās iznīcināt un izveidot metastāzes. Atkarībā no tā, vai audzēja šūnas ir vai nav vienādas ar pamataudiem, audzējus iedala diferencētos vai nediferencētos audzējos. Nediferencēti audzēji ir agresīvāki, un tiem ir vissliktākā prognoze. Proti, jo vairāk audzējs ir diferencēts, jo labākas ir izredzes jeb prognoze. Tas jo sevišķi attiecas uz vairogdziedzeri.  

Agrīnā stadijā, kad nav metastāžu un vēža šūnas vēl nav skārušas kakla limfmezglus, terapija sniedz labas izredzes uz izārstēšanos. 

Audzēja veidu nereti var noteikt tikai pēc ķirurģiskās operācijas. Tikai izmeklējot audzēja šūnas mikroskopā, var precizēt audzēja tipu. 

Vairogdziedzera slimību simptomi ir netipiski un var sakrist ar citu slimību simptomiem. Vienīgais veids, kā skaidri uzzināt, vai jums ir pārmērīgi vai nepietiekami aktīvs vairogdziedzeris, ir noskaidrot diagnozi pie ārsta. 

Daudziem cilvēkiem pēc vēža diagnosticēšanas tiek norīkota ķīmijterapija vai citas agresīvas ārstēšanas metodes. Taču visi audzēji nav vienādi, un vairogdziedzera vēzi ļoti reti ārstē ar šiem paņēmieniem, jo tas aug lēnām un nav tik agresīvs. Galvenā ārstēšanas metode ir ķirurģiska operācija, kam seko radiojoda terapija, bet ķīmijterapija praktiski nekad nav nepieciešama. Vairumam pacientu šāda terapija nodrošina izārstēšanos, un tā reti pasliktina viņu dzīves kvalitāti. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.