Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Uztura ieteikumi

Veselīgs uzturs vairogdziedzera problēmu vai slimību gadījumā

Veselīgs uzturs ir ieteicams visiem, un saistībā ar vairogdziedzeri jāņem vērā tikai daži piesardzības pasākumi.  

Ja uzturā patērē daudz sojas olbaltumvielu, var tikt traucēta vairogdziedzera hormonu uzsūkšanās. 

Jāizvairās no pārmērīgas joda uzņemšanas ar uztura bagātinātājiem vai jodētiem pārtikas produktiem, jo tas var ietekmēt vairogdziedzera hormonu līmeni asinīs. 

Tādus ar jodu bagātus produktus kā zivis vai jodēto sāli var lietot uzturā samērīgā daudzumā, bet to patēriņš ir jāuzrauga, un tas nedrīkst būt pārāk liels. 

Vairogdziedzera pareizai darbībai nepieciešamos mikroelementus, piemēram, jodu vai selēnu, satur daži pārtikas produkti, it īpaši jūras veltes.
Vairogdziedzera pareizai darbībai nepieciešamos mikroelementus, piemēram, jodu vai selēnu, satur daži pārtikas produkti, it īpaši jūras veltes.

Ir labi zināms, ka veselīgā uzturā ietilpst augļi, dārzeņi un pilngraudu produkti.  

Vērojot simptomus, uzturu un jūsu aktivitāšu plānu var izvērtēt kopā ar speciālistu. 

Piesātinātos taukus uzņemiet veselīgā daudzumā un kontrolējiet dzīvnieku valsts produktu, piemēram, gaļas un siera, patēriņu uzturā. Tas pats attiecas arī uz transtaukskābēm, kas sastopamas kā hidrogenētas eļļas rūpnieciski pārstrādātos pārtikas produktos un daudzos margarīna veidos. Lieliska alternatīva ir augu eļļas.  

Vēlams uzturā lietot arī pietiekami daudz dažāda veida olbaltumvielu. 

Noteikti pārtikas produkti, piemēram, sojas izstrādājumi, var pasliktināt tabletēs lietotu vairogdziedzera hormonu uzsūkšanos zarnu traktā. Tāpēc vairogdziedzera hormonu tabletes jālieto aptuveni 30 minūtes pirms ēdienreizes. Ja vairogdziedzera hormonus lieto vienlaikus ar espresso kafiju, par trešdaļu samazinās šo hormonu uzsūkšanās zarnās. 

Citi pārtikas produkti, piemēram, ziedkāposti, galviņkāposti, manioka vai prosa, satur vielu, kas aizkavē joda uzsūkšanos vairogdziedzerī. Taču šāda ietekme tiek novērota tikai pēc samērā liela šo dārzeņu patēriņa uzturā. 

Nav nevienas konkrētas diētas, kas spētu iegrožot tādas vairogdziedzera slimības kā Hašimoto slimību, Greivsa slimību vai citas. No otras puses, ir vēlams ēst veselīgi, lai saglabātu vispārēju organisma līdzsvaru. Diemžēl ar veselīgu uzturu vien nepietiks, lai novērstu Hašimoto slimību. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.