Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ķirurģiska iejaukšanās

Operēt vai neoperēt — tāds ir jautājums

Operācijas laikā no vairogdziedzera tiek izgriezti patoloģiskie audi.  

Daudzu vairogdziedzera slimību gadījumā ķirurģiska operācija ir efektīvākais risinājums, kas sniedz tūlītēju rezultātu.  

Tikai ārsts var pieņemt lēmumu par pareizo ārstēšanas taktiku un medikamentiem.

Ķirurga rokā ir skalpelis, ar kuru griež vairogdziedzeri. Roku klāj zils cimds.
Ķirurga rokā ir skalpelis, ar kuru griež vairogdziedzeri. Roku klāj zils cimds.

Ķirurģiskās operācijas mērķis ir pilnībā izņemt slimības skartos vairogdziedzera audus un saglabāt visu vairogdziedzeri aptverošo struktūru un orgānu darbību. 

Operācijai ir savas priekšrocības un trūkumi. Galvenā priekšrocība ir tā, ka iespējams ātri likvidēt slimības skartos audus. Ja ķirurģisko operāciju veic pareizi, pārmērīga vairogdziedzera darbība tiek pilnībā novērsta. Taču ir iespējamas komplikācijas. Operācijas laikā var tikt bojāts balss saišu nervs, kas sliktākajā gadījumā var izraisīt nepārejošu balss aizsmakumu. Var tikt bojāti arī mazie epitēlijķermenīši. 

Dažādu vairogdziedzera slimību gadījumā ir jāveic atšķirīgas operācijas. Ja Greivsa slimību nevar izārstēt ar zālēm, ir jāizgriež viss vairogdziedzeris, jo šī slimība skar visus vairogdziedzera audus. Ja tiek atstāts kaut viens neliels bojāto audu fragments, vairogdziedzera hiperfunkcija var atjaunoties arī pēc operācijas. 

Funkcionālas autonomijas gadījumā tiek izņemtas tikai tās vairogdziedzera daļas, kuras pārmērīgi ražo vairogdziedzera hormonus. Bieži vien tā ir daļa, kur atrodas karstais mezgls. Nodulāras vairogdziedzera slimības gadījumā ir vairāki mezgli, tāpēc, ļoti iespējams, operācijā nākas izņemt visu vairogdziedzeri. 

Radikāla operācija rada paaugstinātu blakusparādību risku. Ar balss saitēm savienotais nervs ir tik smalks kā mats un ļoti jutīgs. Ja to bojā, var veidoties aizsmakums. 

Komplikācijas var izraisīt arī epitēlijķermenīšu bojājums — tie ir pavisam sīki veidojumi, kas atrodas tieši aiz vairogdziedzera. Epitēlijķermenīši kontrolē kalcija līmeni asinīs. Ja operācijā tos ievaino un rodas blakusparādības, var nākties ilgstoši lietot kalcija un D vitamīna preparātus. 

Pēc ķirurģiskās operācijas visu mūžu ir jālieto vairogdziedzera hormonu tabletes, jo vairogdziedzeris pēc audu izoperēšanas vairs nedarbojas pietiekami aktīvi. 

Reizēm ir viegli lemt par labu ķirurģiskai operācijai vai radiojoda terapijai, piemēram, vairogdziedzera vēža gadījumā. Tad operācija ir vienīgais variants. Kad jāizvēlas starp abiem variantiem, pacientam jāieklausās savā intuīcijā, jo ir svarīgi, lai pacients atbalstītu ārstēšanu. Ja ir kādi iebildumi pret radioaktīvo jodu, tad var izvēlēties ķirurģisku operāciju. Ja nevajadzētu skart rīkli, labāks variants ir radiojoda terapija. Bet ir galvenais — ir jārīkojas. Lēmumu nedrīkst atlikt. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.