Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Hipertireoze

Hipertireoze — pārmērīga vairogdziedzera aktivitāte

Hipertireoze ir medicīnisks termins, kas raksturo pārmērīgu vairogdziedzera aktivitāti. Augstais vairogdziedzera hormonu līmenis asinīs paātrina daudzu ķermeņa funkciju norisi. Tas var izraisīt paātrinātu sirdsdarbību, pārmērīgu svīšanu pa visu ķermeni, vieglu trīci, iekšēju nemieru un svara zudumu, neraugoties uz normālu uzturu.

Pārmērīga vairogdziedzera aktivitāte var slēpt citas slimības. Lai skaidri noteiktu cēloni, ir nepieciešama ārsta palīdzība.

Pārmērīgu vairogdziedzera aktivitāti var izraisīt dažādas slimības, kurām var būt pavisam atšķirīgi cēloņi un kuras arī ir jāārstē atšķirīgi.

Ārste pārbauda pacienta kaklu, mēģinot sataustīt palielinātus veidojumus, piemēram, mezglus vai difūzu kāksli. Priekšplānā redzami daži vairogdziedzera modeļi. Ar tiem tiek mēģināts parādīt, kā vairogdziedzeris var palielināties hipertireozes gadījumā.
Ārste pārbauda pacienta kaklu, mēģinot sataustīt palielinātus veidojumus, piemēram, mezglus vai difūzu kāksli. Priekšplānā redzami daži vairogdziedzera modeļi. Ar tiem tiek mēģināts parādīt, kā vairogdziedzeris var palielināties hipertireozes gadījumā.

Termins “hipertireoze” apzīmē jebkuru stāvokli, kad veidojas pārāk daudz vairogdziedzera hormonu, proti, vairogdziedzeris ir pārāk aktīvs. Šo problēmu mēdz raksturot arī ar terminu “tireotoksikoze”, kas apzīmē augstu vairogdziedzera hormonu līmeni asinīs neatkarīgi no cēloņa.

Visbiežāk sastopamais cēlonis (vairāk nekā 70% pacientu) ir pārmērīga vairogdziedzera hormonu veidošanās visā vairogdziedzerī. Šo stāvokli sauc arī par Greivsa slimību (skat. sadaļu “Greivsa slimība”).

Citam hipertireozes veidam ir raksturīgs viens vai vairāki mezgli vai bumbuļi vairogdziedzerī. To izmērs un aktivitāte var pakāpeniski palielināties, līdz kopējais vairogdziedzera hormonu līmenis asinīs pārsniedz normas robežas. Šo stāvokli sauc par toksisku nodulāru vai multinodulāru kāksli.

Hipertireozes simptomi var īslaicīgi rasties arī cilvēkiem, kuri slimo ar tireoidītu. Tā ir saslimšana, ko ierosina imūnsistēmas traucējumi vai vīrusu infekcija, kas izraisa vairogdziedzerī glabāto hormonu noplūdi.

Tādus pašus simptomus var izraisīt arī pārāk liela vairogdziedzera hormonu daudzuma uzņemšana ar tabletēm. Pēdējos divos gadījumos ir paaugstināts vairogdziedzera hormonu līmenis, bet pats vairogdziedzeris nav pārmērīgi aktīvs.

Vairogdziedzera slimību simptomi ir netipiski un var sakrist ar citu slimību simptomiem. Vienīgais veids, kā skaidri uzzināt, vai jums ir pārmērīgi vai nepietiekami aktīvs vairogdziedzeris, ir noskaidrot diagnozi pie ārsta.

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.