Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ārsti

Apmeklējiet ārstu, lai izmeklētu vairogdziedzeri

Ir svarīgi atrast ārstu, kuram ir specializētas zināšanas vairogdziedzera ārstēšanā. Nav neviena speciālista, kas strādātu tikai ar vairogdziedzera veselību. Kopumā vairogdziedzera aprūpē ir iesaistīti dažādu kategoriju ārsti.  

Parasti ģimenes ārsts atbild par visām pacienta orgānu sistēmām, arī vairogdziedzeri, tāpēc to izmeklē vispārējās veselības pārbaudēs. Ģimenes ārsta kabinetā var būt arī ultrasonogrāfijas iekārta, lai aizdomu gadījumā veiktu vairogdziedzera attēldiagnostiku. Tas jau sniegs plašāku informāciju par vairogdziedzera struktūru. 

Ir internisti, kas specializējas dziedzeru orgānos, kā arī endokrinoloģijā. Tāpēc viņi izmeklē arī vairogdziedzeri. 

Ārste konsultē pacienti.
Ārste konsultē pacienti.

Endokrinologs vēl sīkāk specializējas dziedzeru veselībā. Tāpēc endokrinologs ne tikai rūpējas par vairogdziedzeri, bet arī izmeklē problēmas, kas saistītas ar epitēlijķermenīšiem, virsnieru dziedzeriem, gonādām un citu orgānu endokrīnajām funkcijām. 

Cits augsti specializēts ārsts ir kodolmedicīnas speciālists. Tas atbild par specifiskām attēldiagnostikas metodēm, piemēram, scintigrāfiju. Tikai kodolmedicīnas speciālistam ir atļauts rīkoties ar radioaktīvo jodu. Scintigrāfija palīdz kvalitatīvi novērtēt hormonus veidojošās struktūras vairogdziedzerī un noteikt, vai vairogdziedzera mezgli ir auksti vai karsti.  

Greivsa slimības gadījumā, kas bieži ir saistīta ar endokrīnu orbitopātiju, var tikt piesaistīti vēl citi speciālisti. Tad pacientiem ir jākonsultējas ar acu veselības speciālistu. 

Pamatojoties uz laboratorisko analīžu datiem, speciālists lemj par turpmākajām darbībām. 

Atkarībā no situācijas var veikt vienkārši ārstēšanu ar jodu, hormoniem vai tireostatiskajiem līdzekļiem. 

Lai vizuāli pārbaudītu stāvokli, ārsts var izmantot invazīvas un/vai neinvazīvas metodes vairogdziedzera slimību diagnosticēšanai. 

Piemēri neinvazīvām diagnostikas metodēm ir ultrasonogrāfija un scintigrāfija. 

Ultrasonogrāfija palīdz konstatēt iespējamas fizikālas izmaiņas vairogdziedzerī, noteikt to lielumu un lokalizāciju. 

Scintigrāfija palīdz noskaidrot, vai audu izmaiņas ir “karstas” vai “aukstas” un vai tās absorbē jodu vai ne. 

Asins analīžu rezultātus komentēt un interpretēt vajadzētu ārstam, kuram ir pilnīgs priekšstats par parametriem un to sekām, kā arī holistiska pieeja pacientam. Tas ietver arī jautājumus par specifiskām situācijām, piemēram, grūtniecību. 

Lai izslēgtu ļaundabīgu veidojumu esamību vai precizētu diagnozi, ārsts var veikt vairogdziedzera punkciju ar ļoti mazu, dobu adatu un paņemt mezgla paraugu.  

Pilnīgai skaidrībai speciālists minioperācijā var paņemt audu fragmentu. Pēc tam šis paraugs tiek rūpīgi analizēts.  

Visus turpmākos pasākumus veic, konsultējoties ar ārstu. Visbiežāk tas ir endokrinologs, jo vairogdziedzeris sūta hormonus asinīs un ar asiņu starpniecību — uz vietu, kur tas kontrolē enerģijas metabolismu. 

Tikai ārsts var pieņemt lēmumu par pareizo ārstēšanas taktiku un medikamentiem

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.