Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vairogdziedzera hormoni

Ārstēšana ar vairogdziedzera hormoniem

Vairogdziedzera hormonu tabletes ir zāles ar labu panesamību. Pareizā deva ļaus izvairīties no blakusparādībām. Nepietiekami aktīva vairogdziedzera gadījumā tabletes palīdz precīzi nodrošināt trūkstošo hormonu daudzumu, jo pats vairogdziedzeris nespēj saražot hormonus pietiekamā apjomā. Blakusparādības var rasties tikai tad, ja tabletes satur pārāk lielu vairogdziedzera hormonu koncentrāciju. 

Vairogdziedzera hormonu daudzumu norāda mikrogramos. Reģionos, kam raksturīgs joda deficīts, var lietot tabletes, kas satur tīru tiroksīnu un jodu. 

Dažādām devām ir nepieciešamas dažāda lieluma tabletes ar vairogdziedzera hormoniem. Devu nosaka atkarībā no hipotireozes pakāpes un TSH, T3 un T4 hormonu līmeņa asinīs.
Dažādām devām ir nepieciešamas dažāda lieluma tabletes ar vairogdziedzera hormoniem. Devu nosaka atkarībā no hipotireozes pakāpes un TSH, T3 un T4 hormonu līmeņa asinīs.

Ir pieejami kombinētie preparāti, kas satur abus tiroksīna veidus (T3 un T4), bet to lietošana var būt pamatota tikai pacientiem ar traucētu spēju pārveidot T4 hormonu par T3. 

Šķidrie tiroksīna preparāti un tīru T3 hormonu saturošas tabletes nav piemēroti hipotireozes balstterapijai. 

Dažkārt var būt pamatoti lietot želatīna kapsulas, jo tās var uzlabot vairogdziedzera hormonu uzsūkšanos kuņģa-zarnu traktā. 

Visi aprakstītie medikamenti tiek ražoti kontrolētos apstākļos, tiem ir skaidri zināmas devas un pārbaudīta spēja uzsūkties cilvēka organismā. 

Līdztekus sintētiskiem vairogdziedzera hormoniem pastāv arī ekstrakti, kas iegūti no dzīvnieku vairogdziedzera (pārsvarā no cūkām vai govīm). Bet šādiem preparātiem ir samērā neiespējami noteikt precīzu devu, jo tie satur hormonu maisījumu. 

Lietojot vairogdziedzera hormonu preparātus, jāņem vērā, ka tie uzsūcas kuņģa-zarnu traktā. Ir daudz faktoru, kas var ietekmēt uzsūkšanos un kuru dēļ liela daļa vairogdziedzera hormonu neuzsūcas, bet tiek izvadīta caur zarnu traktu. 

Tāpēc vairogdziedzera hormonu tabletes ir jālieto pusstundu pirms ēšanas. Vislabāk ir iedibināt ikdienas režīmu, piemēram, lietot tabletes uzreiz pēc pamošanās. 

Ir zināms, ka sojas produkti un kafija var būtiski nomākt iekšķīgi lietotu vairogdziedzera hormonu uzsūkšanos. 

Ir daži noteikumi, kas var palīdzēt iedibināt režīmu hormonu tablešu lietošanai. 

  • Zāles jālieto regulāri un, ja iespējams, vienā un tajā pašā laikā. 
  • Zāles jālieto pusstundu pirms brokastīm. 
  • Stingri ievērojiet ārsta sniegtos norādījumus. Vispirms var būt jālieto mazāka tiroksīna deva, un tā pakāpeniski jāpalielina, līdz sasniegts vajadzīgais līmenis.
  • Regulāri jāveic asins analīzes, sevišķi TSH līmeņa noteikšanai.  
  • Ārstēšana ar vairogdziedzera hormonu tabletēm ir jāuzrauga ārstam. Ārsts pēc vajadzības var pielāgot zāļu devu, ja ir mainījušies jūsu dzīves apstākļi. 
  • Vienmēr vajadzētu lietot viena un tā paša ražotāja izgatavotās vairogdziedzera hormonu tabletes, jo dažādu ražotāju tabletēm var atšķirties sastāvs, kas var iespaidot vielmaiņu. Tas ir būtiski, jo mēdz būt preparāti ar ļoti zemu vairogdziedzera hormonu koncentrāciju (mikrogramos). 
  • Dienā, kad veic asins analīzes, hormonu tablete jāiedzer pēc asins parauga noņemšanas.
  • Nelietojiet hormonu tabletes kopā ar soju, kafiju vai pienu saturošiem ēdieniem vai dzērieniem. 

Vislabāk vairogdziedzera hormonu tabletes lietot atsevišķi, nevis kopā ar citām zālēm. 

Hipotireoze ir izplatītākais iemesls, kāpēc jālieto vairogdziedzera hormonu terapija. 

Ārstēšanas mērķis ir uzturēt vairogdziedzera funkciju tādā pašā apmērā kā cilvēkiem bez vairogdziedzera problēmām, saglabājot TSH līmeni normas robežās. 

Ir pieejami sintētiskie un dabīgie vairogdziedzera hormoni dažādās devās un kombinācijās. Tīrus sintētiskos vairogdziedzera hormonus uzskata par standarta terapiju hipotireozes ārstēšanai.  

Vairogdziedzera hormonu devu un veidu ārsts izvēlas atkarībā no pacienta svara, vecuma un citiem medicīniskajiem stāvokļiem. Pēc tam ārstam deva ir jāpielāgo, lai uzturētu normālu vairogdziedzera darbību. To, vai vairogdziedzera hormonu deva ir pareiza, ārsts pārbauda, regulāri veicot fizikālo izmeklēšanu un nosakot pacienta TSH līmeni.  

Pacientiem vēlams lietot viena un tā paša zīmola vairogdziedzera hormonu preparātu visas ārstēšanas gaitā. Ja kāda iemesla dēļ tas ir jāmaina, tas jādara stingrā ārsta uzraudzībā, un atkārtoti jāpārbauda vairogdziedzera darbība.  

Pat lietojot viena zīmola preparātu, vairogdziedzera hormonu tablešu sastāvs var mainīties (izmaiņas palīgvielu sastāvā). Ja uzzināt par šādām izmaiņām aptiekā vai zāļu lietošanas instrukcijā, konsultējieties ar ārstu un lūdziet atkārtoti pārbaudīt jūsu vairogdziedzera darbību. 

Nepārtrauciet vairogdziedzera hormonu lietošanu bez iepriekšējas konsultēšanās ar ārstu. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.