Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Radiojoda terapija

Nākamais solis — radiojoda terapija

Radiojoda terapija ir kodolmedicīnā izmantota metode vairogdziedzera slimību ārstēšanai. 

Pirms terapijas pacients norij mazu kapsulu ar pavisam nelielu diagnostisku radioaktīvā joda devu. Šis jods uzsūcas tikai vairogdziedzera šūnās.  

Ja deva ir pareiza, radioaktivitāte veselajām šūnām nekaitē. Kad radioaktīvais jods ir sasniedzis mērķa šūnas, tās radiācijas ietekmē iet bojā. Tā tiek iznīcināti audi mērķētos vairogdziedzera apgabalos. 

Šo terapiju uzskata par alternatīvu ķirurģiskajai operācijai, un tā pacientam sniedz vairākus tālāk aprakstītos ieguvumus.  

Tā palīdz izvairīties no citu vairogdziedzera tuvumā esošu audu vai nervu bojāšanas ķirurģiskā operācijā. Radiācija neskar audus ārpus vairogdziedzera, tāpēc tā nevar izraisīt tādas novēlotas blakusparādības kā vēzi vai leikēmiju. Pēc radiojoda terapijas vajadzētu nogaidīt sešus mēnešus, pirms plānot grūtniecību. 

Šīs terapijas trūkums ir tāds, ka tā ir jāveic slimnīcā. Terapija var ilgt 3–12 dienas, un tā nesniedz tūlītēju efektu kā ķirurģiska operācija — var paiet ap trim mēnešiem, līdz tiek sasniegta pilnīga ārstēšanas efektivitāte.  

Tikai ārsts var pieņemt lēmumu par pareizo ārstēšanas taktiku un medikamentiem.

Radioaktīvā joda kapsulas palīdz nogādāt radioaktīvo jodu līdz vairogdziedzerim, kur jods iznīcina patoloģiskos vairogdziedzera audus.
Radioaktīvā joda kapsulas palīdz nogādāt radioaktīvo jodu līdz vairogdziedzerim, kur jods iznīcina patoloģiskos vairogdziedzera audus.

Lai sāktu radiojoda terapiju, ir jāiedzer kapsula, kas satur radioaktīvu jodu. Radioaktīvais jods ceļo pa organismu, līdz sasniedz vairogdziedzeri, kur radioaktīvais jods uzsūcas, lai ražotu vairogdziedzera hormonus. Šūnas un audu apgabals, kur uzsūcies radioaktīvais jods, iet bojā, it īpaši tās šūnas un audi, kam bija nepieciešams vairāk joda, lai pastiprināti ražotu vairogdziedzera hormonus. 

Pēc radiojoda terapijas vairogdziedzerim bieži vien ir nepietiekama aktivitāte, tāpēc vēlāk ir jāveic hormonu aizstājterapija ar vairogdziedzera hormonu tabletēm. 

Radiojoda terapija pilnībā atšķiras no ķirurģiskas operācijas. Radioaktīvais starojums iznīcina slimības skartos vairogdziedzera audus. Tas nav bīstami, un ārstēšanu var veikt ambulatoros apstākļos. Blakusparādības rodas reti. Taču pēc terapijas ir jāievēro daži noteikumi. Kaut gan radioaktīvais jods pilnībā izvadās no cilvēka organisma ne vēlāk kā pēc diviem mēnešiem, terapija vēl nav beigusies. Radiojoda terapijas galīgais efekts tiek sasniegts pēc vairākiem mēnešiem. Pārmērīgā vairogdziedzera aktivitāte normalizējas jau pēc dažām nedēļām, bet vienlaikus var attīstīties nepietiekama dziedzera darbība. Tādā gadījumā ir nepieciešama iepriekš aprakstītā ārstēšana ar vairogdziedzera hormonu tabletēm. Šai terapijai ir mazāk blakusparādību nekā ārstēšanai ar tireostatiskajiem līdzekļiem. 

Ja radiojoda terapiju salīdzina ar ķirurģisko operāciju, jānorāda, ka abām metodēm ir savas priekšrocības un trūkumi. Pēc sekmīgas operācijas vairogdziedzera darbība ātri normalizējas. Izņemtos audus iespējams sīkāk analizēt, lai izslēgtu ļaundabīgu slimību esamību. Ķirurģiskā operācija ietver riskus, galvenokārt saistībā ar nervu, balss saišu vai epitēlijķermenīšu traumēšanu operācijas laikā. 

Radiojoda terapija ir vispāratzīta procedūra, un ir skaidri pierādīts, ka radioaktīvā joda radītais radiācijas lādiņš nepaaugstina vēža risku. Īpaša piesardzība jāievēro pacientiem, kuriem ir Greivsa slimības izraisīta endokrīna orbitopātija. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.