Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tireostatiskie līdzekļi

Kad vairogdziedzeris ir pārāk aktīvs

Zāles, ko lieto vairogdziedzera pārmērīgas aktivitātes ārstēšanai, nevar salīdzināt ar parastajām vairogdziedzera hormonu tabletēm.  

Šīs zāles sauc par tireostatiskajiem līdzekļiem. Kā liecina nosaukums, tās nomāc tireoīdo jeb vairogdziedzera hormonu veidošanos. 

Ja vairogdziedzeris pastiprināti ražo hormonus, kas izraisa hipertireozi (piemēram, Greivsa slimības vai vairogdziedzera funkcionālas autonomijas gadījumā), bieži vien šāda terapija ir jāsāk obligāti. 

Ja tireostatiskie līdzekļi nenodrošina izārstēšanos, ārsts var ierosināt radikālu terapiju. Tas nozīmē, ka slimības skartie vairogdziedzera audi tiek izņemti ar ķirurģisku operāciju vai tiek iznīcināti ar radiojoda terapiju. 

Tireostatisko līdzekļu klāstā ietilpst šādas vielas: tiamazols, propiltiouracils vai karbimazols. 

Vairumam pacientu ir laba panesamība, bet retos gadījumos var rasties blakusparādības. Saņemot ārstēšanu ar tireostatiskajiem līdzekļiem, ir rūpīgi jākontrolē leikocītu skaits asinīs un aknu darbība. Ir ziņots arī par alerģiskām reakcijām. Tādā gadījumā zāles tiek mainītas. 

To, cik ilga būs ārstēšana ar tireostatiskajiem līdzekļiem, nosaka diagnoze. Ja vairogdziedzeris ir pārāk aktīvs karsto mezglu dēļ, zāles ir jālieto tik ilgi, līdz atjaunojas normāla vairogdziedzera darbība. Greivsa slimības gadījumā zāles var būt jālieto vienu vai pusotru gadu.  

Tireostatiskās terapijas laikā ir regulāri jāpārbauda veselības stāvoklis. Asins analīze vairogdziedzera hormonu līmeņa noteikšanai palīdz ārstam pielāgot zāļu devu. Var būt nepieciešami vēl citi laboratoriskie testi, lai kādas nevēlamās blakusparādības nepaliktu nepamanītas.  Ja Greivsa slimības gadījumā pēc divus gadus ilgas terapijas neizdodas slimību izārstēt, ārstējošais ārsts var apsvērt radikālu terapiju. 

Vairogdziedzera hiperfunkciju var ārstēt ar tireostatiskajiem līdzekļiem, kas pieejami tablešu un kapsulu veidā. Attēlā redzams arī vairogdziedzera modelis. Stetoskops akcentē, ka ārstēšanu nosaka medicīnas speciālists.
Vairogdziedzera hiperfunkciju var ārstēt ar tireostatiskajiem līdzekļiem, kas pieejami tablešu un kapsulu veidā. Attēlā redzams arī vairogdziedzera modelis. Stetoskops akcentē, ka ārstēšanu nosaka medicīnas speciālists.

Pārmērīgu vairogdziedzera hormonu veidošanos var samazināt, lietojot tireostatiskos līdzekļus. Ir pieejami dažādi medikamenti ar atšķirīgu darbības mehānismu.  

To uzdevums ir aizkavēt jeb inhibēt joda nonākšanu vairogdziedzera hormonos un tādējādi mazināt hormonu veidošanos. Tas neietekmē organismā cirkulējošo vairogdziedzera hormonu līmeni — hormonu daudzums samazinās, tiem dabiski uzsūcoties, un šis process prasa zināmu laiku. 

Tireostatiskie līdzekļi ir iedarbīgi, bet diemžēl tie var izraisīt potenciālas un dažkārt pat bīstamas blakusparādības. Šo blakusparādību dēļ terapijas ilgums ir ierobežots. Tāpēc jāapsver alternatīvas ārstēšanas iespējas. Tā var būt ķirurģiska operācija vai radiojoda terapija.

Tikai ārsts var pieņemt lēmumu par pareizo ārstēšanas taktiku un medikamentiem. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.