Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Hipotireoze

Hipotireoze — nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte

Hipotireoze ir nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte. Tas nozīmē, ka vairogdziedzeris nespēj saražot pietiekamu hormonu daudzumu, kas nepieciešams normālai organisma darbībai. 

Nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte var būt pārmantota vai var attīstīties, vēl esot mātes miesās. Ļoti retos gadījumos mazuļiem vispār nav vairogdziedzera vai tas ir pārāk mazs, lai spētu saražot vajadzīgo hormonu daudzumu. 

Cits iemesls var būt vairogdziedzeri regulējošā mehānisma traucējumi. 

Taču visbiežāk hipotireozes cēlonis ir meklējams pašā vairogdziedzerī. 

Ārsts izmanto vairogdziedzera modeli, lai izskaidrotu šī orgāna darbību. Fonā cita ārste izmeklē jaunu pacienti ar lieko svaru.
Ārsts izmanto vairogdziedzera modeli, lai izskaidrotu šī orgāna darbību. Fonā cita ārste izmeklē jaunu pacienti ar lieko svaru.

Hronisks audu iekaisums vai, piemēram, Hašimoto tireoidīts var izraisīt vairogdziedzera audu funkcijas zudumu. Pat radiojoda terapija vai vairogdziedzera operācija var kļūt par cēloni hipotireozei, ja ir iznīcināts vai izgriezts pārāk daudz audu vai izmantota pārāk zema vairogdziedzera hormonu aizstājterapijas deva. Arī medikamenti, ko lieto vairogdziedzera hiperfunkcijas mazināšanai (piemēram, Greivsa slimības gadījumā), var izraisīt nepietiekamu vairogdziedzera hormonu veidošanos, ja šo zāļu deva netiek atbilstoši pielāgota situācijas izmaiņām vai vairogdziedzera stāvoklim.  

Vairogdziedzera hormonu veidošanās procesā tiek patērēts jods, tāpēc joda trūkums var ierosināt hipotireozi. Patiesībā joda trūkums ir visbiežāk sastopamais hipotireozes cēlonis pasaulē.  

Vienīgais veids, kā skaidri uzzināt, vai jums ir pārmērīgi vai nepietiekami aktīvs vairogdziedzeris, ir noskaidrot diagnozi pie ārsta.

Hipotireoze ir nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte, kā rezultātā organismā ir pārāk mazs cirkulējošo vairogdziedzera hormonu daudzums. Kad vairogdziedzerī ir pārāk zems hormonu līmenis, daudzi vielmaiņas procesi vairs nenorit pareizi. Nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte attīstās lēnām, un tās galvenais iemesls ir vairogdziedzera hormonu trūkums. 

Nozīmīgākās hipotireozes sekas ir pasliktināta enerģijas pārveide organismā. Hormonu trūkuma dēļ organisma šūnas, kuru darbībai ir nepieciešami šie signāla hormoni, paliek neaktīvas un nespēj pārveidot pietiekamu cukura un tauku daudzumu enerģijā, kas vajadzīga noteiktu organisma funkciju izpildei. 

Nepietiekamas vairogdziedzera hormonu veidošanās iemesli var būt dažādi. Visbiežāk iemesls ir nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte, kas mūsdienās tiek uzskatīta par autoimūnu organisma reakciju, piemēram, kā aprakstīts sadaļā par Hašimoto slimību. 

Vairogdziedzera stāvokļi un slimības.

Simptomi var liecināt par vairogdziedzera slimību. To var diagnosticēt tikai ārsts.  

Vairogdziedzera slimību ārstēšana

Pēc pareizas diagnozes noteikšanas ārsts sāk vairogdziedzera slimības ārstēšanu. Lai panāktu labu sadarbību, pacientu rūpīgi iesaista vairogdziedzera stāvokļa kontrolē.